Jaunums endometriozes ārstēšanā JV klīnikā – diožu lāzers

Jau kādu laiku “JV klīnikā” endometriozes ķirurģiskai ārstēšanai pieejamo aprīkojumu lieliski papildina  arī diožu lāzera tehnoloģija. Tā kā endometrioze bieži skar tieši jaunas pacientes, kas tās konstatēšanas brīdī grūtniecību vēl nemaz neplāno, tad endometriozes ārstēšanas plānam visām pacientēm jābūt īpaši tālredzīgam, ar mērķi maksimāli saglabāt katras pacientes auglību. Mūsu klīnikas speciālisti joprojām ir endometriozes perēkļu ekscīzijas (izgriešanas) ķirurģijas atbalstītāji. Tas nozīmē, ka simptomātiskām pacientēm tiek veikta visu redzamo perēkļu pilnīga likvidēšana. Mūsu ķirurģija neaprobežojas tikai ar cistas izlobīšanu vai perēkļu vienkāršu koagulāciju. Tomēr atsevišķos gadījumos pilnīga perēkļa ekscīzija, piemēram no olnīcu asinsvadu virsmas, var radīt to bojājumu, kas var rezultēties ar auglības samazināsanos. Šīs ir zonas, kur lieliski palīdz diožu lāzers, kura priekšrocība ir tā, ka tas darbojas virspusēji un maksimāli mazina dziļāko struktūru bojājumu risku.

Lielākās ieguvējas no diožu lāzera pielietošanas ir pacientes ar olnīcu endometriozes cistām, kas atkārtojas, vai arī tādi gadījumi, kad cistas ekscīzija ir apgrūtināta, un to izlobīšana var radīt lieku traumu olnīcas audiem, piemēram, izteiktas kapsulas fibrozes dēļ.

Tomēr par lāzera pielietošanas nepieciešamību mēs lemjam operācijas laikā, jo perēkļu ekscīzijas ķirurģija ir mūsu un daudzu pasaules speciālistu “zelta standarts” un katrā situācijā taktika var atšķirties.

Atgādinām, ka endometrioze nav vienīgā saslimšana, kad pielietojams lāzers. Vēl to pielietojam histeroskopijā, kur saudzīgi ar maza izmēra histeroskopu bez dzemdes kakla dilatācijas iespējams veikt pat lielu polipu ekscīziju, dzemdes dobuma starpsienas vai saaugumu pārdalīšanu, kā arī dažādas citas manipulācijas.

Lāzers veiksmīgi ir pielietojams arī proktoloģijā – fistulu un hemoroidālās  slimības ārstēšanā ko ”JV klīnikā” piedāvā Dr.Kaspars Snipe.

Citi raksti:

Endometriozes sonogrāfiska diagnostika.

Endometriozes diagnostika – ginekoloģiskā sonogrāfija.

Šobrīd labākā no pieejamajām neinvazīvajām diagnostikas metodēm ir ginekoloģiskā sonogrāfija, kas diemžēl pacientu acīs ne vienmēr ir kā labākā un uzticamākā metode. Šāda neticība bieži atklājas, ja vizītes laikā tiek atrasti dziļie perēkļi zarnā vai kādās citās iegurņa struktūras, bet pacientes ir izbrīnītas, jo sonogrāfija taisīta vairākas reizes gadā, bet nekas tāds nav redzēts. Te rodas jautājums – kāpēc? Vienkāršā atbilde ir – specializācija endometriozes diagnostikā un ārstēšanā.