Endometriozes cista

Endometrioma jeb olnīcas endometriozes cista ir viens no biežāk sastopamajiem endometriozes veidiem. Tālākā rīcība pēc endometriomas atklāšanas atkarīga no sūdzībām, ko tā var radīt, piemēram sāpes un neauglību. Zinātniskās vadlīnijas uzsver, ka, ja pacientei sūdzību nav, cistas, kas mazākas par 3 cm nav jāoperē.

Ja nav sūdzību, kādos gadījumos cista būtu jāoperē?

Lai arī endometrioma ir labi atpazīstama ginekoloģiskajā sonogrāfijā, jāatceras, ka vienīgais veids kā 100% apstiprināt šo diagnozi ir audu parauga paņemšana, piemēram, laparoskopijas laikā, ko mikroskopiski izmeklē, nosakot kāda veida cista tā ir.

Ja sievietei nav sāpju vai neauglības, ir atsevišķi gadījumi, kuros cista tomēr būtu jāoperē.

Ķirurģiski endometriomas vēlams ārstēt, ja to izmērs ir lielāks par 3-4 cm (rekomendācijas atšķiras atkarībā no dažādām vadlīnijām). Jo cista izmērā ir lielāka, jo izteiktāk tā bojā normālos olnīcas audus, un jo grūtāk operācijas laikā iespējams saglabāt normālos un pilnvērtīgi funkcionējošos olnīcas audus.

Tāpat endometriomas būtu jāoperē, lai izvairītos no akūtas operācijas nepieciešamības cistas plīsuma vai iekaisuma dēļ, kā arī, lai izslēgtu iespējamu ļaundabīgas saslimšanas esamību, ja ir aizdomīga ultrasonogrāfiskā atradne vai arī cista ātri palielinās izmērā.

Gadījumos, kad atrasta endometriozes cista, svarīgi arī izslēgt iespējamu dziļās endometriozes esamību, jo tā var traucēt citu orgānu darbībai. Piemēram, vēderizejas traucējumi var būt saistīti ar zarnas endometriozi, bet nieru darbības traucējumi var rasties, ja endometriozes perēklis nospiež urīnvadus, diemžēl sūdzības parasti parādās tikai pēc ilgāka laika.

Ja pacientei sūdzību nav, ķirurģiska ārstēšana būtu vēlama:

  • Ja cista ir lielāka par 3 cm
  • Cista strauji palielinās izmērā
  • Ja sonogrāfiskā atradne nav pārliecinoši raksturīga endometriomai
  • Lai izslēgtu iespējamu ļaundabīgu saslimšanu
  • Lai novērstu iespējamu endometriozes procesa progresēšanu
  • Ja endometriozes dēļ traucēta citu orgānu darbība (zarnas nospiešana, urīnvada nospiešana)

Ko darīt, ja atrasta endometrioma un ir sūdzības?

Gadījumos, kad sievietei ir sūdzības, nepieciešama ārstēšana, kas sākotnēji var būt medikamentoza, ja paciente operāciju pagaidām nevēlas veikt. Ja ķirurģija tiek atlikta, cista jāturpina novērot pieredzējuša speciālista vadībā, kā arī jāseko līdzi sūdzību iespējamai attīstībai. Jo pat uz hormonālas terapijas fona, ja tāda tiek nozīmēta, un pēc mākslīgās apaugļošanas procedūras endometriozes perēkļi var progresēt.

Lai arī hormonāla terapija var būt efektīva sāpju gadījumā, tad neauglības problēmu šādi ārstēt nav iespējams, ja nu vienīgi tiek pieņemts lēmums veikt mākslīgās apaugļošanas procedūru, kas pieļaujama arī bez mazu cistu (<3cm) iepriekšējas ķirurģiskas ārstēšanas. Gadījumos, kad medikamentoza terapija nav efektīva, jādomā par ķirurģisku ārstēšanu, kas precīzi veikta, ir efektīva gan sāpju novēršanai, gan var uzlabot dabīgas grūtniecības iestāšanās iespējamību.

Plānojot ķirurģisku ārstēšanu, īpaša uzmanība jāpievērš gan pacientes sūdzībām, gan rūpīgai izmeklēšanai, lai precizētu iespējamo endometriozes izplatību un nepieciešamo operācijas apjomu. Ja sievietei atrasta maza endometriozes cista, bet ir izteiktas sāpes, jādomā, ka sāpju patiesais iemesls būs kāds cits endometriozes perēklis, kas sonogrāfiski var būt grūti atrodams. Tātad, lai ķirurģiskā ārstēšana būtu efektīva, nepieciešama gan cistas, gan visu, it īpaši dziļo perēkļu, pilnīga izņemšana. Tikai cistas izņemšana sūdzības var mazināt īslaicīgi. Palikušie perēkļi var ne tikai radīt sāpes, bet pat progresēt. Tad nepieciešama atkārota operācija, kas var būt izteikti apgrūtināta ar nevajadzīgi paaugstinātu operācijas sarežģījumu risku.

Pacientēm ar sūdzībām ķirurģiska ārstēšana nepieciešama:

  • Ja ir sāpes un medikamentoza terapija nav efektīva (neatkarīgi no cistas izmēra!!!)
  • Paciente nevēlas lietot medikamentozu terapiju, vai to nepanes
  • Lai uzlabotu dabīgas grūtniecības iestāšanās iespējamību
  • Lai novērstu iespējamu endometriozes progresēšanu
  • Lai atvieglotu mākslīgās apaugļošanas procedūru

Ķirurģiska ārstēšana

Daļai sieviešu ar endometriozi, operācija kādā dzīves posmā būs nepieciešama, jo medikamenti var radīt blakusparādības, tie var nesniegt vēlamo efektu (~25% sieviešu medikamentoza terapija ir neefektīva), endometrioze traucē citu orgānu funkcijai vai arī sieviete nevēlas medikamentozu ārstēšanu. Ķirurģiska ārstēšana sniedz labu efektu gan sāpju mazināšanā, gan auglības uzlabošanā, ja operācija veikta pilnīgā apjomā, izgriežot visus endometriozes perēkļus, jau pirmās operācijas laikā. Vislabāko efektu gan sāpju mazināšanā, gan auglības uzlabošanā, ķirurģiska ārstēšana sniedz jaunām pacientēm, kas endometriozes dēļ tiek operētas pirmo reizi, tādēļ jo īpaši svarīgi atrast endometriozes ārstēšanā pieredzējušu speciālistu.

Argumenti kāpēc būtu vēlama endometriomas un endometriozes perēkļu ķirurģiska ārstēšana:

  • Samazina sāpes
  • Uzlabo auglību par 50%
  • Atvieglo IVF punkciju
  • Samazina pēcpunkcijas iekaisuma risku
  • Mazina risku sabojāt ovocītus ar endometriomas saturu
  • Samazina akūtu situāciju iespējamību

Argumenti kāpēc cistas un perēkļu operācija nebūtu vēlama:

  • Jo iespējams olnīcas bojājuma risks (lai arī samazinās mākslīgās apaugļošanas procedūrā iegūto folikulu skaits, auglība ir līdzīga gan operētām, gan neoperētām sievietēm)
  • Jo operācijas laikā iespējams blakusorgānu bojājums, pēcoperācijas saaugumu veidošanās.

Kādos gadījumos endometriomas ķirurģiskas ārstēšanas nepieciešamība rūpīgi jāizvērtē?

Lai sasniegtu vēlamo rezultātu, svarīga ir speciālista pieredze endometriozes perēkļu pilnīgā ekscīzijā. Gadījumos, kad šāda pieredze speciālistam nav, operācija nebūtu vēlama un iesakām uzklausīt cita, pieredzējušāka speciālista viedokli.

Diemžēl endometriozes perēkļi un cistas var atkārtoties. Endometriomu atkārtošanās risks pat labi veiktas operācijas gadījumā ir ~5-10%. Ja uzreiz netiek plānota grūtniecība, recidīvu iespējams krietni samazināt, nozīmētjot ilgstošu hormonālu terapiju pēc ķirurģijas.

Īpaši bīstamas atkārtotas olnīcu endometriozes cistu operācijas ir pacientēm, kas vēlas risināt neauglības problēmu, pacientēm ar abpusējām endometriozes cistām, kā arī pacientēm kas vecākas par 38 gadiem. Zināms, ka atkārtotas operācijas var nopietni samazināt dabīgo folikulu rezervi un traucēt palikt stāvoklī pat ar mākslīgās apaugļošanas palīdzību.

Sarežģīts lēmums jāpieņem gadījumos, ja veikta tikai cistas izņemšana, bet palikuši gan perēkļi, gan sāpes. Ja tiek veikta tikai cistas izņemšana, pēc operācijas olnīcas var pielipt pie neizņemtajiem perēkļiem un atkārtotas operācijas laikā, pārdalot saaugumus, pastāv liels risks traumēt olnīcu asins apgādi, lai arī cistas vairs nav. Tāpēc, lai jaunām sievietēm saglabātu veselas olnīcas, reizēm pie atkārtotām operācijām, perēkļus, kas atrodas blakus olnīcām atstājam, lai netiktu zaudēta olnīcas funkcija vai pati olnīca.

Pirms operācijas ir svarīgi brīdināt pacienti par iespējamu olnīcu bojājumu, šāds risks ir īpaši paaugstināts atkārtotu operāciju gadījumā. Šī iemesla dēļ ir ļoti svarīgi ar pacienti pārrunāt grūtniecības plānus. Ja uzreiz grūtniecība netiek plānota, atsevišķos gadījumos jāapsver olšūnu sasaldēšana, tā palielinot iespēju nākotnē palikt stāvoklī.

“JV klīnikas” speciālisti uzskata, ka viena no pareizajām atbildēm labākā ārstēšanas efekta sasniegšanai pacientēm ar sūdzībām, ir adekvāta operācija ar iespējami visu perēkļu pirmreizēju izņemšanu.

Šobrīd vienas universālas atbildes endometriozes radīto sūdzību mazināšanai nav. Šīs slimības kontrolei nepieciešamas kompleksas ilgtermiņa darbības, kā diēta un dzīvesveida pielāgošana. Tā pat skaidrs, ka liela loma ir adekvāti veiktai ķirurģijai, kam, ja netiek plānota grūtniecība, seko ilgstoša medikamentoza terapija. Jāņem vērā, ka daļai sieviešu būs nepieciešama mākslīgā apaugļošana, lai risinātu iespējamu neauglības jautājumu.

Vērts atcerēties:

  • Ilgstošas sāpes mēnešreižu laikā, it īpaši, ja tās laika gaitā pastiprinās, nav norma. Šādos gadījumos jānoskaidro sāpju iemesls.
  • Ja sievietei ir maza endometriozes cistiņa, bet izteikti stipras sāpes, pastāv liela iespēja, ka būs atrodami arī dziļās endometriozes perēkļi. Šādos gadījumos labākos ārstēšanas rezultātu sniedz ķirurģija.
  • Ja ir sūdzības, nepieciešama gan cistas, gan visu perēkļu izņemšana.
  • Endometrioze var būt progresējoša saslimšana, tāpēc, ja ir sāpes un medikamentoza terapija tām nepalīdz, ilgstoša operācijas atlikšana var to sarežģīt un radīt papildus riskus.
  • Endometriozes ārstēšanai jābūt kompleksai un ilgstošai. Šis komplekss ietver ķirurģiju, medikamentozu terapiju, diētas ievērošanu, fiziskās aktivitātes, psiholoģisko atbalstu, neauglības ārstēšanu un citas darbības.
  • Ja ir sūdzības, labākie ķirurģiskas ārstēšanas rezultāti sasniedzami jaunām pacientēm, kam vēl nav bijušas operācijas.
  • Atkārtota operācija, lai uzlabotu auglību ir mazefektīva. Efektīva tā būs sāpju gadījumā, lai arī ne vienmēr, ko var izskaidrot ar hronisku sāpju attīstību endometriozes progresijas gaitā.

Par endometriozes cistu un endometriozes gan medikamentozu, gan ķirurģisku ārstēšanu “JV klīnikā” konsultē Dr. Jurģis Vītols un Dr. Juris Vītols.

Pierakstīties uz konsultāciju “JV klīnikā” pa tālruni +371 27 835 618

Neksaidrību gadījumā jautājumus iespējams uzdot sūtot e-pastu uz adresi – endometrioma@jvklinika.lv

Citi raksti:

Endometriozes sonogrāfiska diagnostika.

Endometriozes diagnostika – ginekoloģiskā sonogrāfija.

Šobrīd labākā no pieejamajām neinvazīvajām diagnostikas metodēm ir ginekoloģiskā sonogrāfija, kas diemžēl pacientu acīs ne vienmēr ir kā labākā un uzticamākā metode. Šāda neticība bieži atklājas, ja vizītes laikā tiek atrasti dziļie perēkļi zarnā vai kādās citās iegurņa struktūras, bet pacientes ir izbrīnītas, jo sonogrāfija taisīta vairākas reizes gadā, bet nekas tāds nav redzēts. Te rodas jautājums – kāpēc? Vienkāršā atbilde ir – specializācija endometriozes diagnostikā un ārstēšanā.