Legāls aborts – grūtniecības pārtraukšana pēc sievietes vēlēšanās līdz grūtniecības 12.nedēļai

Polips

Kā pierakstīties uz legālu abortu?

Pieraksts uz ķirurģisku vai medikamentozu abortu iespējams pa tālruni 27835618

Pirmreizēja vizīte klīnikā ar esošu ginekologa nosūtījumu nav nepieciešama.

Nepieciešamie izmeklējumi un nosūtījumi ierodoties uz abortu (MK noteikumi Nr.590):

 • Pacientei jābūt izsniegtam ginekologa nosūtījumam
 • Maksts mikrofloras iztriepe
 • RPR
 • Asins grupas un rēzus (Rh) faktors (Rh negatīvām pacientēm pēc aborta jāsaņem Anti-Rh(D) imūnglobulīns
 • Rekomendējam pacientēm veikt hlamīdiju un gonorejas noteikšanu pirms aborta
 • Ja tiek veikts ķirurģisks aborts, pacientei klīnikā jāierodas tukšā dūšā – pirms operācijas nedrīkst ēst vismaz 6 stundas, bet dzert vismaz 4 stundas.

Kādi ir iespējamie abortu veidi?

Atkarībā no pacientes vēlmēm iespējama ķirurģiska vai medikamentoza grūtniecības pārtraukšana.

Medikamentozs aborts

Medikamentozu abortu iespējams veikt līdz 49. grūtniecības dienai. Šīs metodes efektivitāte līdz minētajam grūtniecības laikam ir 95-98%. Medikamentozs aborts notiek, lietojot šādai procedūrai paredzētus medikamentus. Pirmās vizītes laikā klīnikā, paciente pēc iepazīšanās ar izvēlētās metodes principiem izdzer vienu tableti. Vizītes laikā pacientei tiek izsniegtas vēl 4 tabletes, kas jālieto 48-72 stundas pēc pirmās tabletes izdzeršanas. Atkarībā no pacientes vēlmēm šo 4 tablešu lietošana var notikt mājās vai arī klīnikā, lai nepieciešamības gadījumā varētu nodrošināt pretsāpju terapiju. Arī mājas apstākļos iespējama pretsāpju medikamentu lietošana. 2 nedēļas pēc medikamentoza aborta nepieciešama kontroles sonogrāfijas izmeklēšana. Neveiksmīga medikamentozā aborta gadījumā iespējama atkārtota otro četru tablešu lietošana vai ķirurģisks aborts. Ķirurģiska iejaukšanās var būt nepieciešama arī stipras asiņošanas gadījumā.

Galvenās medikamentoza aborta kontraindikācijas ir:

 • aizdomas par ārpusdzemdes grūtniecību
 • pacientei ir zems hemoglobīna līmenis
 • pacientei ir saslimšanas, kuru dēļ var būt pastiprināta asiņošana
 • ir zināma alerģija pret kādu no lietojamiem medikamentiem

Galvenie medikamentoza aborta riski ir:

 • spēcīga asiņošana no dzimumceļiem
 • izteiktas sāpes pie asiņošanas

Ķirurģisks aborts

Ķirurģisku abortu veic īslaicīgā intravenozā anestēzijā. Operācija notiek dienas stacionārā un paciente pāris stundas pēc manipulācijas var doties mājās. Klīnikā ķirurģisku abortu veicam sonogrāfijas kontrolē, lai pārliecinātos, ka audi pilnībā evakuēti. Pēc operācijas paciente saņem profilaktisku antibiotiku devu.

Galvenie ķirurģiska aborta riski un iespējamās komplikācijas:

 • Spēcīga asiņošana no dzimumceļiem
 • Dzemdes sienas perforācija, trauma
 • Dzemdes dobuma saaugumu veidošanās
 • Dzemdes iekaisums

Pēcoperācijas režīms

Pēc aborta paciente savas ikdienas aktivitātes un sportošanu var atsākt pēc 24-48 stundām. 2 nedēļas jāatturas no dzimumdzīves, peldēšanas, vannu un pirts apmeklējuma, kā arī tamponu lietošanas. Sīkākas rekomendācijas tiek sniegtas pirms izrakstīšanas brīdī.

Kādas ir aborta izmaksas?

Medikamentoza aborta cena ar konsultāciju – 400 Eur

Medikamentoza aborta cena ar konsultāciju un palikšanu dienas stacionārā – 450 Eur

Ķirurģiska aborta cena ir 470 Eur (iekļauta ārsta konsultācija, anestēzija, aborts un gultas diena).

Citi raksti:

Polips

Legāls aborts – grūtniecības pārtraukšana pēc sievietes vēlēšanās līdz grūtniecības 12.nedēļai

Medikamentozu abortu iespējams veikt līdz 49. grūtniecības dienai. Šīs metodes efektivitāte līdz minētajam grūtniecības laikam ir 95-98%. Medikamentozs aborts notiek, lietojot šādai procedūrai paredzētus medikamentus. Ķirurģisku abortu veic īslaicīgā intravenozā anestēzijā. Operācija notiek dienas stacionārā un paciente pāris stundas pēc manipulācijas var doties mājās. Klīnikā ķirurģisku abortu veicam sonogrāfijas kontrolē, lai pārliecinātos, ka audi pilnībā evakuēti.

Dzemdes polips

Histeroskopiska polipektomija

Histeroskopija ir mazinvazīva ķirurģiska manipulācija, kuras laikā vizuālā kontrolē iespējams likvidēt dažādas dzemdes dobuma pataloģijas, kā piemērām – polipi, submukoza mioma vai citi patoloģiski audi no dzemdes dobuma. Šādi iespējams evakuēt arī “pazudušas” spirāles, koriģēt dzemdes dobuma formu, pārdalīt saaugumus, kā arī veikt citas dzemdes dobuma manipulācijas. Operācija visbiežāk tiek veikta īslaicīgā intravenozā narkozē, tomēr to iespējams veikt arī bez anestēzijas. Klīnikā izmantojam maza diametra histeroskopus, pateicoties kuriem nav nepieciešama dzemdes kakla dilatācija (īpaši svarīgi nedzemdējušām sievietēm). Izgieztie patoloģiskie audi pēc operācijas tiek nosūtīti histoloģiskai izmeklēšanai.